Narozeniny i smutná výročí - taková je neděle 5. září
David je mladší syn Sira Jacka Brabhama. O motorsport se ale dnes již pětačtyřicetiletý David Brabham začal zajímat až po škole.
V sedmnácti letech našel zalíbení v motokárách a přes formuli Ford, australskou formuli, formuli Atlantic a jihoafrickou formuli 3 zabruslil až do britské formule 3, kde vyhrál v roce 1989 titul.
O rok později zavítal do F1 se stejnojmenným týmem svého otce, ale do šesti závodů se nedokázal kvalifikovat. Na konci sezony tým opustil a pro rok 1994 se přesunul do Simteku, kde byl jedním z jeho kolegů Rakušan Roland Ratzenberger.
Daleko větších úspěchů dosáhl Brabham v kapotovaných vozech a prototypech Le Mans. Jen ve čtyřiadvacetihodinovce Le Mans vyhrál třikrát. Startoval tam i letos a dále závodí v Americké sérii Le Mans.
David Brabham coby Australan nikdy nezískal pole position. Jeho nejlepším postavením na startu bylo 21. místo a nejlépe v cíli byl desátý ve Španělsku 1994. Přesto asi bude hrdý na svého krajana Marka Webbera, který pro zemi získal v Belgii 25. pole position. Svých šest přidal Webber ke třinácti Jacka Brabhama a šesti Alana Jonese.
Narozeniny v neděli slaví ještě jeden bývalý pilot formule 1 a současně Brabhamův bývalý kolega: Takačiho Inoue. V F1 startoval v letech 1994 a 1995 za týmy Simtek a Footwork. Ano, ten pilot sražený při Velké ceně Maďarska českou tatrovkou při snaze pomoci uhasit své auto. V současné době se Inoue stará o mladé japonské piloty.
Jednasedmdesáti let by se v neděli dožil Gian-Claudio Giuseppe (Clay) Regazzoni. Držitel pěti vítězství ve velkých cenách F1 se později stal komentátorem italské televize a zahynul při dopravní nehodě v Itálii před necelými čtyřmi lety.
V neděli je tomu 40 let ode dne, kdy zemřel Rakušan Karl Jochen Rindt při tréninku na Velkou cenu Itálie. Byl vyhlášen mistrem světa až po své smrti. Netradiční článek o vzpomínkách Bernieho Ecclestona na tohoto muže si můžete přečíst v zářijovém vydání časopisu F1 Racing.